Chat with us, powered by LiveChat Assignment 06.2: Chocolate Company | WriteDen

Assignment 06.2: Chocolate Company

Consider the problem of opening your own chocolate candy retail business in your local town. In order to do this, you need estimates on the amount of chocolate candy you can sell in a given month, as well as estimates on the cost of running your business. Conduct research to determine the average per-capita consumption of chocolate candy to determine how much candy you can realistically be expected to sell in a given month in your town. Find a suitable location within your town, for example a small retail store at the mall or some other location that is for lease, and define fixed costs such as rent, required insurance, etc. to determine your fixed costs. Set up an appropriate number of hours to be open and determine how many employees you will need and how much you will have to pay them. Data on wages for different occupations in different parts of the country is available from the Bureau of Labor Statistics. Finally, determine various costs, for example your average fixed and variable costs, and the price at which you can realistically be expected to sell your chocolate candy. Are you able to turn a profit on your business? Why or why not? Write up your analysis and discussion in a 500 to 750 word APA formatted paper.

 

HOW OUR WEBSITE WORKS

Our website has a team of professional writers who can help you write any of your homework. They will write your papers from scratch. We also have a team of editors just to make sure all papers are of 
HIGH QUALITY & PLAGIARISM FREE.

Step 1

To make an Order you only need to click ORDER NOW and we will direct you to our Order Page at WriteDen. Then fill Our Order Form with all your assignment instructions. Select your deadline and pay for your paper. You will get it few hours before your set deadline.
 Deadline range from 6 hours to 30 days.

Step 2

Once done with writing your paper we will upload it to your account on our website and also forward a copy to your email.

Step 3
Upon receiving your paper, review it and if any changes are needed contact us immediately. We offer unlimited revisions at no extra cost.

Is it Safe to use our services?
We never resell papers on this site. Meaning after your purchase you will get an original copy of your assignment and you have all the rights to use the paper.

Discounts

Our price ranges from $8-$14 per page. If you are short of Budget, contact our Live Support for a Discount Code. All new clients are eligible for 20% off in their first Order. Our payment method is safe and secure.

Please note we do not have prewritten answers. We need some time to prepare a perfect essay for you.