Chat with us, powered by LiveChat Hello I need help with the following questions. Description is below and also within the screenshots. Questions are in screenshots as well. Please | WriteDen

Hello I need help with the following questions. Description is below and also within the screenshots. Questions are in screenshots as well. Please

Hello I need help with the following questions. Description is below and also within the screenshots. Questions are in screenshots as well. Please let me know if you need more information. 

Cook Farm Supply Company manufactures and sells a pesticide called Snare. The following data are available for preparing budgets for Snare for the first 2 quarters of 2020.

1.Sales: quarter 1, 28,200 bags; quarter 2, 43,400 bags. Selling price is $63 per bag.2.Direct materials: each bag of Snare requires 4 pounds of Gumm at a cost of $3.80 per pound and 6 pounds of Tarr at $1.50 per pound.3.Desired inventory levels:

Type of InventoryJanuary 1April 1July 1Snare (bags)8,10012,50018,300Gumm (pounds)9,10010,20013,100Tarr (pounds)14,20020,50025,500

4.Direct labor: direct labor time is 15 minutes per bag at an hourly rate of $16 per hour.5.Selling and administrative expenses are expected to be 15% of sales plus $177,000 per quarter.6.Interest expense is $100,000.7.Income taxes are expected to be 30% of income before income taxes.

Your assistant has prepared two budgets: (1) the manufacturing overhead budget shows expected costs to be 125% of direct labor cost, and (2) the direct materials budget for Tarr shows the cost of Tarr purchases to be $303,000 in quarter 1 and $423,500 in quarter 2.

(Note: Do not prepare the manufacturing overhead budget or the direct materials budget for Tarr.)

HOW OUR WEBSITE WORKS

Our website has a team of professional writers who can help you write any of your homework. They will write your papers from scratch. We also have a team of editors just to make sure all papers are of 
HIGH QUALITY & PLAGIARISM FREE.

Step 1

To make an Order you only need to click ORDER NOW and we will direct you to our Order Page at WriteDen. Then fill Our Order Form with all your assignment instructions. Select your deadline and pay for your paper. You will get it few hours before your set deadline.
 Deadline range from 6 hours to 30 days.

Step 2

Once done with writing your paper we will upload it to your account on our website and also forward a copy to your email.

Step 3
Upon receiving your paper, review it and if any changes are needed contact us immediately. We offer unlimited revisions at no extra cost.

Is it Safe to use our services?
We never resell papers on this site. Meaning after your purchase you will get an original copy of your assignment and you have all the rights to use the paper.

Discounts

Our price ranges from $8-$14 per page. If you are short of Budget, contact our Live Support for a Discount Code. All new clients are eligible for 20% off in their first Order. Our payment method is safe and secure.

Please note we do not have prewritten answers. We need some time to prepare a perfect essay for you.