Chat with us, powered by LiveChat Home>Business & Finance homework help>Accounting homework help?? Semester Case - Cowboy Ice Cream, Inc. CIC h | WriteDen

Home>Business & Finance homework help>Accounting homework help?? Semester Case – Cowboy Ice Cream, Inc. CIC h

  

Semester Case – Cowboy Ice Cream, Inc.

CIC had budgeted its Wholesale Division sales at $8 per unit. CIC planned to sell 4,000 units of ice cream to retail customers during May 2018. But, by lowering the sales price to $7.50 per unit, the company was able to increase the actual number of units sold to 4,500.

Required

a. Determine the sales volume variance and indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U).

  

Master   Budget

4,000   Units

Flexible   Budget

4,500   Units

Volume   Variance

 

Sales ($8 per unit)

b. Determine the flexible budget variance, and indicate whether it is favorable (F) or unfavorable (U).

  

Flexible   Budget

4,500   Units

Actual   Revenue

4,500   Units

Flexible   Budget Variance

 

Sales 

c. Did lowering the price per unit increase profit? Explain.

  

W.T. is considering changing the pricing strategy for the Retail Division, butwonders about the potential effects on the firm’s net income if he changes the price per bar that the firm charges its customers. For June, he plans to only operate the truck for the standard 40 operating hours that he also used in May. This means that many of the operating costs are in effect fixed. The following basic data pertain to June 2018:

  

Variable costs (per bar):

 

Manufacturing and storage cost per ice   cream bar 

$1.34

 

Cost of paper goods per bar

0.03

 

Expected fixed costs   (total for the month):

 

Labor cost

$2,700

 

Depreciation on truck

750

 

Gas for truck

2,000

 

General and administrative costs

573

Required (round all computations to the nearest whole dollar):

a. Prepare the pro forma income statement that would appears in the master budget if the firm expects to sell 5,000 bars in June at $4.00 per bar.

b. A marketing consultant suggests to W.T. that the retail price may affect the number of bars the firm sells. According to the consultant’s analysis, if CIC charges customers $3.75 per bar, the firm can sell 5,750 bars. Prepare a flexible budget using the consultant’s assumption.

c. The same consultant also suggests that if the firm raises its rate to $4.25 per bar, the number of bars sold will decline to 4,500. Prepare a flexible budget using the new assumption.

  

Standard   Costs

a.

b.

c.

 

Master   Budget

$4/bar

5,000   bars

Flexible   Budget

$3.75/bar

5,750   bars

Flexible   Budget

$4.25/bar

4,500   bars

 

Sales Revenue

 

Variable costs:

 

Mfg and storage

$1.34/ea.

 

Paper goods

$0.03/ea.

 

Contribution margin

 

Fixed costs:

 

Labor

$2,700

 

Depreciation

$750

 

Gas for truck

$2,000

 

General and Admin.

$573

 

Net income

d. Evaluate the three possible outcomes you determined in Requirements a, b, and c and recommend a pricing strategy.

E15-5

Compute variances for the following items and indicate whether each variance is favorable (F) or unfavorable (U)

  

Item

Budget

Actual

Variance

Favorable (F) or Unfavorable (U)

 

Sales price

$400

$390

 

Sales   revenue

$360,000

$390,000

 

Cost of   goods sold

$192,500

$180,000

 

Material   purchases at 5,000 pounds

$137,500

$140,000

 

Materials   usage

$90,000

$89,000

 

Production   volume

950 units

900 units

 

Wages at   4,000 hours

$30,000

$29,350

 

Labor usage   at $12 per hour

$48,000

$48,500

 

Research and   development expense

$11,000

$12,500

 

Selling and   administrative expenses

$24,500

$20,000

    HOW OUR WEBSITE WORKS

    Our website has a team of professional writers who can help you write any of your homework. They will write your papers from scratch. We also have a team of editors just to make sure all papers are of 
    HIGH QUALITY & PLAGIARISM FREE.

    Step 1

    To make an Order you only need to click ORDER NOW and we will direct you to our Order Page at WriteDen. Then fill Our Order Form with all your assignment instructions. Select your deadline and pay for your paper. You will get it few hours before your set deadline.
     Deadline range from 6 hours to 30 days.

    Step 2

    Once done with writing your paper we will upload it to your account on our website and also forward a copy to your email.

    Step 3
    Upon receiving your paper, review it and if any changes are needed contact us immediately. We offer unlimited revisions at no extra cost.

    Is it Safe to use our services?
    We never resell papers on this site. Meaning after your purchase you will get an original copy of your assignment and you have all the rights to use the paper.

    Discounts

    Our price ranges from $8-$14 per page. If you are short of Budget, contact our Live Support for a Discount Code. All new clients are eligible for 20% off in their first Order. Our payment method is safe and secure.

    Please note we do not have prewritten answers. We need some time to prepare a perfect essay for you.