Chat with us, powered by LiveChat In this assignment,?you will a select a product you use on a regular basis,?and research the price difference?across?various retailers.Refer to the attached document for | WriteDen

In this assignment,?you will a select a product you use on a regular basis,?and research the price difference?across?various retailers.Refer to the attached document for

 

Unit 4 Assignment: Pricing

Attached Files:

In this assignment, you will a select a product you use on a regular basis, and research the price difference across various retailers.Refer to the attached document for complete details and grading rubric. 

Due Date: Sunday at 11:59 pm of Unit 4 Points:100 Overview: The marketplace is filled with many products and brands. Unilever is a company that produces personal care items such as Suave shampoo and distributes them to a vast array of retailers. The retailers, in turn, offer the product to consumers. Sometimes, the consumers are end-users of the shampoo. Other times the ‘consumer’ maybe another store which will, in turn, re-sell the product. In this assignment you will examine why retailers adopt the pricing strategies they do as well as various consumer shopping habits. Instructions: Choose a product you buy on a regular basis. Examples could include food products, gasoline, health and beauty items, etc. Find this product for sale at three different locations. This can be online through Amazon or another online retailer or in a traditional store. Develop a chart that identifies the product you are researching, the companies you visited which sell them and the price each of the retailers is charging for the product. Make sure you are comparing the same size and quantity of each. For example, if you are comparing Suave shampoo, you want to find the same type and size of Suave shampoo to compare. You will evaluate the pricing factors and strategies for this product. Provide an introduction to the company, the needs/value they are serving, their target customer and the social media platforms they are utilizing. If they are using multiple platforms, list them here and then choose 1 to evaluate in the next section.

• Start with an introduction paragraph that Introduces and describes your product and why you chose this product.

• Develop a chart that identifies the product, companies you visited which sell the product and the price for each. Example:

Product Company Price

MKT200 – Principles of Marketing

Unit 4 Assignment: Pricing

Suave Essential Ocean breeze shampoo 30 o.z

Walmart $2.82

Suave Essential Ocean breeze shampoo 30 oz.

Target $2.99

Suave Essential Ocean breeze shampoo 30 oz.

Dollar General

$2.00

• Explain why you think there are price differences for the same product at different stores. Include at least 2 of the external and 2 of the internal factors which might be affecting the companies pricing strategies.

• Describe why consumers might decide to purchase the higher-priced item even though it can be purchased less expensively somewhere else.

• Conclude your paper with an overall assessment of what you learned from this comparison. What

• Include at least two resources to support your work. At least one resource must be from the Post University library.

Requirements:

• Length: at least 2 double-spaced, APA formatted pages (Not including cover or reference pages)

Be sure to read the criteria by which your work will be evaluated before you write and again after you write.

Evaluation Rubric for Unit 4 Assignment =

CRITERIA Exemplary Proficient Needs Improvement

Deficient

(10 Points) (8-9 Points) (6-7 Points) (0-5 Points) Introduction of Product and Why You Chose it

The introduction of the product and why you chose it are fully and thoughtfully addressed, including all details.

The introduction of the product and why you chose it are present but are missing minor details.

The introduction of the product and why you chose it are present but are missing key details.

The introduction of the product and why you chose it are missing or poorly presented.

(15 Points) (12-14 Points) (9-11 Points) (0-89 Points) The Product Chart Depicting Sales Locations and Prices

The chart is fully and thoughtfully addressed, including all details.

The chart is present but is missing minor details.

The chart is present but is missing key details.

The chart is missing or poorly presented.

Explanation of Price Differences with External and Internal Factors for the Price Discrepancy

The explanation is fully and thoughtfully addressed, including all details.

The explanation is present but is missing minor details.

The explanation is present but is missing key details.

The explanation is missing or poorly presented.

Description of Why Consumers Might Shop at a Higher Price Store Than the Lower Price Store

The description is fully and thoughtfully addressed, including all details.

The description is present but is missing minor details.

The description is present but is missing key details.

The description is missing or poorly presented.

Conclusion, Including What You Learned From This

The conclusion fully and thoughtfully addressed, including all details.

The conclusion and discussion are present but are missing minor details.

The conclusion and discussion are present but are missing key details.

The conclusion and discussion are missing or poorly presented.

(10 points) (8-9 points) (6-7 points) (0-5 points) Resources More than 2

resources 2 resources 1 resources No resources

used. Paper Length More than 2

pages. 2 pages. 1 page. Less than 1 page.

Clear and Professional Writing and APA Format

Writing and format are clear, professional, APA compliant, and error-free.

Few errors that do not impede professional presentation.

Significant errors that do not impede professional presentation.

Errors impede professional presentation; guidelines not followed.

HOW OUR WEBSITE WORKS

Our website has a team of professional writers who can help you write any of your homework. They will write your papers from scratch. We also have a team of editors just to make sure all papers are of 
HIGH QUALITY & PLAGIARISM FREE.

Step 1

To make an Order you only need to click ORDER NOW and we will direct you to our Order Page at WriteDen. Then fill Our Order Form with all your assignment instructions. Select your deadline and pay for your paper. You will get it few hours before your set deadline.
 Deadline range from 6 hours to 30 days.

Step 2

Once done with writing your paper we will upload it to your account on our website and also forward a copy to your email.

Step 3
Upon receiving your paper, review it and if any changes are needed contact us immediately. We offer unlimited revisions at no extra cost.

Is it Safe to use our services?
We never resell papers on this site. Meaning after your purchase you will get an original copy of your assignment and you have all the rights to use the paper.

Discounts

Our price ranges from $8-$14 per page. If you are short of Budget, contact our Live Support for a Discount Code. All new clients are eligible for 20% off in their first Order. Our payment method is safe and secure.

Please note we do not have prewritten answers. We need some time to prepare a perfect essay for you.