Chat with us, powered by LiveChat Producing a box of regular gum requires 2 minutes of labor | WriteDen

Producing a box of regular gum requires 2 minutes of labor

Description

 

 

1. the questions will be provided. there are 13 questionsThe factory manager for Twittle Tums is considering manufacturing two types of chewing gums: regular (R) and sugar-free (S). The resources needed to produce the chewing gums are labor – 8 hours and fructose, which is a key ingredient and limited only to 675 gallons per day. Producing a box of regular gum requires 2 minutes of labor and 5 gallons of fructose. Manufacturing a box of sugar-free gum needs 4 minutes of labor and 3 gallons of fructose. Profits per box are as follows: $3.00 for regular gum and $2.00 for sugar-free gum. How would you write the time constraint for this problem?

2. The factory manager for Twittle Tums is considering manufacturing two types of chewing gums: regular (R) and sugar-free (S). The resources needed to produce the chewing gums are labor – 8 hours and fructose, which is a key ingredient and limited only to 675 gallons per day. Producing a box of regular gum requires 2 minutes of labor and 5 gallons of fructose. Manufacturing a box of sugar-free gum needs 4 minutes of labor and 3 gallons of fructose. Profits per box are as follows: $3.00 for regular gum and $2.00 for sugar-free gum. The optimal daily profit is $_____. (please round your number to the nearest dollar)

HOW OUR WEBSITE WORKS

Our website has a team of professional writers who can help you write any of your homework. They will write your papers from scratch. We also have a team of editors just to make sure all papers are of 
HIGH QUALITY & PLAGIARISM FREE.

Step 1

To make an Order you only need to click ORDER NOW and we will direct you to our Order Page at WriteDen. Then fill Our Order Form with all your assignment instructions. Select your deadline and pay for your paper. You will get it few hours before your set deadline.
 Deadline range from 6 hours to 30 days.

Step 2

Once done with writing your paper we will upload it to your account on our website and also forward a copy to your email.

Step 3
Upon receiving your paper, review it and if any changes are needed contact us immediately. We offer unlimited revisions at no extra cost.

Is it Safe to use our services?
We never resell papers on this site. Meaning after your purchase you will get an original copy of your assignment and you have all the rights to use the paper.

Discounts

Our price ranges from $8-$14 per page. If you are short of Budget, contact our Live Support for a Discount Code. All new clients are eligible for 20% off in their first Order. Our payment method is safe and secure.

Please note we do not have prewritten answers. We need some time to prepare a perfect essay for you.