Chat with us, powered by LiveChat Set of 3 Problems for excel – Operations Mg mt Class | WriteDen

Set of 3 Problems for excel – Operations Mg mt Class


Set of 3 Problems for excel – Operations Mg mt Class

  Details:Complete problems 1.1, 1.9, and 1.13 in the textbook. (Problems are highlighted)

Submit one Excel file. Put each problem result on a separate sheet in your file.

Problem 1.1

1.1 Chuck Sox makes wooden boxes in which to ship motorcycles. Chuck and his three employees invest a total of 40

hours per day making the 120 boxes.

 

    a) What is their productivity?
    b) Chuck and his employees have discussed redesigning the process

to improve efficiency. If they can increase the rate to 125

per day, what will be their new productivity?

    c) What will be their unit increase in productivity per hour?
    d) What will be their percentage change in productivity?

Problem 1.9

1.9 Lillian Fok is president of Lakefront Manufacturing,

a producer of bicycle tires. Fok makes 1,000 tires per day with the

following resources:

Labor: 400 hours per day @ $12.50 per hour

Raw material: 20,000 pounds per day @ $1 per pound

Energy: $5,000 per day

Capital costs: $10,000 per day

 

a)What is the labor productivity per labor-hour for these tires at

Lakefront Manufacturing?

    b) What is the multifactor productivity for these tires at

Lakefront Manufacturing?

    c) What is the percent change in multifactor productivity if Fok

can reduce the energy bill by $1,000 per day without cutting

production or changing any other inputs?

 

 

Problem 1.13

1.13 Charles Lackey operates a bakery in Idaho Falls, Idaho.

Because of its excellent product and excellent location, demand has

increased by 25% in the last year. On far too many occasions, customers

have not been able to purchase the bread of their choice.

Because of the size of the store, no new ovens can be added. At a

staff meeting, one employee suggested ways to load the ovens differently

so that more loaves of bread can be baked at one time. This

new process will require that the ovens be loaded by hand, requiring

additional manpower. This is the only thing to be changed. If the

bakery makes 1,500 loaves per month with a labor productivity of

2.344 loaves per labor-hour, how many workers will Lackey need to

add? (Hint: Each worker works 160 hours per month.)

HOW OUR WEBSITE WORKS

Our website has a team of professional writers who can help you write any of your homework. They will write your papers from scratch. We also have a team of editors just to make sure all papers are of 
HIGH QUALITY & PLAGIARISM FREE.

Step 1

To make an Order you only need to click ORDER NOW and we will direct you to our Order Page at WriteDen. Then fill Our Order Form with all your assignment instructions. Select your deadline and pay for your paper. You will get it few hours before your set deadline.
 Deadline range from 6 hours to 30 days.

Step 2

Once done with writing your paper we will upload it to your account on our website and also forward a copy to your email.

Step 3
Upon receiving your paper, review it and if any changes are needed contact us immediately. We offer unlimited revisions at no extra cost.

Is it Safe to use our services?
We never resell papers on this site. Meaning after your purchase you will get an original copy of your assignment and you have all the rights to use the paper.

Discounts

Our price ranges from $8-$14 per page. If you are short of Budget, contact our Live Support for a Discount Code. All new clients are eligible for 20% off in their first Order. Our payment method is safe and secure.

Please note we do not have prewritten answers. We need some time to prepare a perfect essay for you.