Chat with us, powered by LiveChat You will be opening your own specialty cookie company to see how product costing methods and changes in p | WriteDen

You will be opening your own specialty cookie company to see how product costing methods and changes in p

 You will be opening your own specialty cookie company to see how product costing methods and changes in production affect business decisions. You will be creating a series of reports and analyzing the results using the template provided to guide you through the project. The learning objectives of this project are as follows:

  1. Gain an understanding of product costing (direct materials, direct labor, and overhead).
  2. Review job order costing.
  3. Review process costing.
  4. Make business decisions based on analyzing accounting data.

You will prepare a four- to five-page written report (including spreadsheets) with at least three scholarly sources using the Attached Unit II Project Template . Your report will provide the following information:

Introduction

Part 1: Establish a cookie business selling only one type of specialty cookie with two employees making the cookies.

  • Create a name and establish a location for the business.
  • Construct a mission statement for the business.
  • Decide on the type of cookie you want to make and sell.

Part 2: Develop costing and sales information for 1,000 cookies.

  • Estimate and explain the cost per cookie based on job order costing (manufacturing overhead is 30% of direct labor costs). Prepare a job order cost sheet by researching and identifying the top five ingredients and their estimated costs as your direct materials. Research and identify the cost of wages for your two employees as your direct labor. It typically takes two days to make 1,000 cookies.
  • Estimate and explain the cost per cookie based on process costing with 40% conversion costs. Identify the top three processes you feel are needed to make the cookies and prepare a production cost sheet for one of those processes.
  • Estimate and explain the sales price you plan to set per cookie based on the cost data.

Part 3: Compare and contrast the costing methods used in this project, including which you believe provides the most useful information as a manager.

Part 4: Discuss what will happen to revenue if the number of the cookies sold increases or decreases.

Conclusion and Recommendations

Use the  Attached Unit II Cookie Project Spreadsheet Templates for your job order, and process costing spreadsheets to be embedded in your case study document.

 Be sure to use APA formatting throughout and reach out to the Writing Center or the Library for assistance with research, writing, and formatting. Include at least two resources from the CSU Online Library in your report. 

HOW OUR WEBSITE WORKS

Our website has a team of professional writers who can help you write any of your homework. They will write your papers from scratch. We also have a team of editors just to make sure all papers are of 
HIGH QUALITY & PLAGIARISM FREE.

Step 1

To make an Order you only need to click ORDER NOW and we will direct you to our Order Page at WriteDen. Then fill Our Order Form with all your assignment instructions. Select your deadline and pay for your paper. You will get it few hours before your set deadline.
 Deadline range from 6 hours to 30 days.

Step 2

Once done with writing your paper we will upload it to your account on our website and also forward a copy to your email.

Step 3
Upon receiving your paper, review it and if any changes are needed contact us immediately. We offer unlimited revisions at no extra cost.

Is it Safe to use our services?
We never resell papers on this site. Meaning after your purchase you will get an original copy of your assignment and you have all the rights to use the paper.

Discounts

Our price ranges from $8-$14 per page. If you are short of Budget, contact our Live Support for a Discount Code. All new clients are eligible for 20% off in their first Order. Our payment method is safe and secure.

Please note we do not have prewritten answers. We need some time to prepare a perfect essay for you.